Česká asociace zdravého opalování
Jak se kůže opaluje
www.cazo.cz/aktuality/jak-se-kuze-opaluje/
Dermatolog vysvětluje, jak připravit kůži před letní dovolenou:
www.cazo.cz/tiskove-zpravy/dermatolog-vysvetluje-jak-pripravit-kuzi-pred-letni-dovolenou/
Může expozice UV záření zmenšit riziko vzniku melanomu?
Německá studie potvrdila, že mírné vystavení UV záření může mít pozitivní účinek na riziko vzniku rakoviny kůže.
Vědecké studie opakovaně dokazují, že pravidelná mírná expozice UV záření přispívá k ochraně před různými druhy rakoviny, ale i celou řadou jiných onemocnění, například roztroušenou sklerózou.
V Evropě neustále stoupá výskyt melanomu a bazocelulárního karcinomu (BCC). Proto tým německých vědců v čele s P. Kaskelem z Dermatologického oddělení při Ulmské univerzitě zkoumal účinky expozice UV záření a riziko vzniku melanomu a BCC. Jejich studie byla nyní zveřejněna ve vědeckém časopise Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology (Časopis Evropské dermatologické a venerologické akademie).
Vědci v rámci studie zjistili, že rizikovými faktory rakoviny kůže spojenými s UV zářením jsou občasné vystavování slunečnímu záření a opakované spálení kůže sluncem. Na druhou stranu častá expozice slunečnímu záření podle nich může mít ochranný efekt a výsledky jejich studie dokládají, že v důsledku přiměřeného navštěvování solárií se také může zmenšit riziko vzniku melanomu.
„Německá studie znovu potvrzuje, že časté přiměřené používání solária může mít pozitivní efekt na naše zdraví. Riziko spálení pokožky a nadměrného vystavování slunečnímu záření je všem dobře známo, nicméně to, že je mírná expozice UV záření prospěšná, se v médiích často opomíjí,“ vysvětluje Ad Brand, mluvčí Sunlight Research Forum (SRF).
Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku. Jejím cílem je zprostředkovat široké veřejnosti nejnovější lékařské a vědecké poznatky o dopadech mírného vystavení lidského těla ultrafialovému záření.
Kontakt pro média:
Ad Brand
Sunlight Research Forum (SRF)
Tel.: +31 (0) 651 358 180
info@sunlightresearchforum.eu / www.sunlightresearchforum.eu
Zdroj:
P. Kaskel, U. Lange, S. Sander, M.A. Huber, J. Utikal, U. Leiter, G. Krähn, M. Meurer, M. Kron: Ultraviolet exposure and risk of melanoma and basal cell carcinoma in Ulm and Dresden, Germany. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology (JEADV) DOI: 10.1111/jdv.12488.
Sluneční záření pro zdravé srdce?
Vědci prokázali, že sluneční záření chrání srdce tím,
že přispívá k uvolňování přírodních zdrojů oxidu dusnatého
v naší kůži.
V pravěku trávili lidé polovinu dne venku na slunci. S dnešním moderním stylem ale stále více lidí pobývá dlouhé hodiny uvnitř pod umělým osvětlením. Navíc si vzhledem k různým varováním před rakovinou kůže dáváme pozor na to, abychom nebyli příliš dlouho na slunci. Tím, že se slunci vyhýbáme, ale také přicházíme o jeho zdraví prospěšné účinky a to může znamenat dalekosáhlé důsledky pro náš celkový zdravotní stav.
Tým vědců v čele s dermatologem Dr. Richardem Wellerem potvrdil, že nedostatek slunečního záření je nepříznivý pro náš kardiovaskulární systém. V zimě – především v severních šířkách – se jednoznačně zvyšuje četnost výskytu srdečního selhání, infarktu a mozkové mrtvice. Je to způsobeno tím, že se sluneční záření musí dostat na zem skrz mnohem silnější vrstvu atmosféry a ztrácí se přitom velký podíl ultrafialového záření. Právě ultrafialové paprsky ovšem spouští tvorbu signální molekuly oxidu dusnatého v naší pokožce. Ta má pozitivní vliv na náš kardiovaskulární systém: oxid dusnatý rozšiřuje cévy, reguluje krevní tlak a podporuje proudění krve do srdce.
„Pozitivní účinky slunečního záření na lidské zdraví ještě nejsou důkladně prozkoumány. Celá řada studií ale dokládá, že mírné vystavení slunečnímu záření je prospěšné pro naše celkové zdraví, včetně kardiovaskulárního systému. V zimě, kdy v severních šířkách slunce svítí velmi slabě, je vhodné navštěvovat solárium,“ vysvětluje Ad Brand ze Sunlight Research Forum (SRF).
Sunlight Research Forum (SRF) je nezisková organizace se sídlem v Nizozemsku. Jejím cílem je zprostředkovat široké veřejnosti nejnovější lékařské a vědecké poznatky o dopadech mírného vystavení lidského těla ultrafialovému záření.
Zdroj:
- Ad Brand, Sunlight Research Forum (SRF), Tel.: +31 (0)651 358 180, info@sunlightresearchforum.eu, www.sunlightresearchforum.eu
- Martin Feelisch, Victoria Kolb-Bachofen, Donald Liu, Jon O. Lundberg, Lucia P. Revelo, Christoph V. Suschek a Richard B. Weller: Je sluneční záření prospěšné našemu zdraví?, European Heart Journal, svazek 31, číslo 9, s. 1041–1045, přijato 2. února 2010.